Çıldır'da Altın At Kristal Buz Festivali

Çıldır'da Altın At Kristal Buz Festivali
Yüzeyi buzla kaplı Çıldır Gölü’nün üzerinde bu yıl 7’ncisi düzenlenen “Uluslararası Altın At Kristal Buz Festivali” yoğun katılım ve coşku ile gerçekleşti.

Erzurum Gündem-Ardahan Valiliği, Çıldır Kaymakamlığı, Çıldır Belediyesi, Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA), Dünya Etnospor Konfederasyonu ve Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu'nun katkılarıyla bu yıl 7'ncisi düzenlenen festivale; Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Necmeddin Bilal Erdoğan, Ardahan Valisi Hüseyin Öner, Ardahan Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay, Kars Milletvekillleri 65. Hükümet UDH Bakanı Ahmet Arslan, Tarım Orman ve Köy İşleri komisyonu Başkanı Prof. Dr. Yunus Kılıç, Ardahan Belediye Başkanı Faruk Demir,  Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Biber, Çıldır Belediye Başkanı Yakup Azizoğlu, çevre il ve ilçelerden milletvekilleri, kaymakamlar, belediye başkanları, bürokratlar, siyasetçiler, federasyon, STK ve dernek yetkilileri, atlı sporcular ile çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Kafkas Halk Oyunları ve Erzurum Büyükşehir Belediyesi Mehteran ekibinin konseri ile başlayan festivalde atlı kızak, atlı okçuluk, rahvan at, dört nal at müsabakaları yapıldı. Ayrıca güreş takımı, kayaklı koşu ve buz pateni sporcuları gösteri yaptı. Jandarma Arama Kurtarma (JAK) timlerinin de dalış gösterisi yaptığı festivalde, Vali Hüseyin Öner ve Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan ile protokol, atlı kızağa binerek gölde gezdi ve Eskimo usulü balık ağını çekti.

 

Konuşmaların ardından Kafkas Halk oyunları ve Erzurum Büyükşehir Belediyesi Mehteran ekibinin gösterisiyle kayaklı koşu, rahvan at, dörtnal at, atlı kızak ve atletizm yarışmaları ilgi gördü. Festivalde, atlı cirit, atlı okçuluk, buz pateni ve buzda dans gösterisi gibi etkinlikler de gerçekleştirildi. Jandarma Arama Kurtarma (JAK) timlerinin de dalış gösterisi yaptığı festivalde, Vali Hüseyin Öner ve Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan ile protokol, atlı kızağa binerek gölde gezdi ve Eskimo usulü balık ağını çekti. Festival kapsamındaki çekişmeli geçen karşılaşmalar sırasında attan düşen ciritçiler ve çarpışan atlar izleyenleri heyecanlandırdı.

 

Yorum Yaz