Başköy ve Söylemez Barajında Çalışmalar Devam Ediyor

Başköy ve Söylemez Barajında Çalışmalar Devam Ediyor
Bölge Müdürü Yavuz; Hınıs Başköy Barajı ve Sulaması ile Pasinler Söylemez Barajında bir dizi incelemelerde bulundu.

Erzurum Gündem-DSİ Bölge Müdürü Oğuzhan Yavuz ilk olarak beraberindeki çalışma arkadaşları ve Hınıs Belediye Başkanı Erdoğan Eren ile birlikte, Başköy Barajı sulaması şantiye binasında bir toplantı yaparak gelinen seviye hakkında yüklenici firma yetkililerinden bilgi aldı. Daha sonra beraberinde ki heyetle birlikte Hınıs ilçesi Bellitaş Mahalle Muhtarını da alarak Mahallede bulunan Taşkın Koruma Tesisinde incelemelerde bulundular. Akabinde ise Bölge Müdürü Yavuz, çalışma arkadaşları ile birlikte Hınıs Başköy Barajı çalışma sahasında çeşitli incelemelerde bulunduktan sonra, Pasinler Söylemez Barajı şantiye binasında yapılan toplantıda yüklenici firma yetkililerinden bilgi alıp şantiye sahasında yürütülmekte olan çalışmaları yerinde incelediler.

 

Bölge Müdürü Oğuzhan Yavuz incelemelerinin ardından yaptığı yazılı açıklamada, “Çalışma arkadaşlarımızla birlikte Başköy Barajı sulaması şantiyesinde, Hınıs ilçesi Bellitaş Mahallesinde bulunan Taşkın Koruma Tesisinde, Hınıs Başköy Barajında ve akabinde ise Pasinler Söylemez Barajında incelemelerde bulunduk.”

 

Erzurum iline yaptığımız yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye, derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyoruz. Bu kapsamda can ve mal güvenliğine önem veriyor bu doğrultuda çalışmalarımızı yerinde takip ediyoruz. Başköy Barajı sulamasıyla 205 bin 350 dekar tarım arazisini modern sulama sistemiyle sulayıp ürün deseninin ve istihdamın da artması sağlanacak olup bölge ve yurt ekonomisine 1.027.000.-TL katkı sağlayacak olan Başköy Barajı ve bileşenlerinin tamamlanması için yoğun bir gayretin içerisindeyiz.

 

Bölgemizin en önemli projesi olan Pasinler Söylemez Barajında 1 Milyon 294 Bin m³ Depolama Hacmi ile Kurulu Gücü 53.14 MW HES ile 220 Milyon KWh Enerji üretip, 349 Bin 690 Dekar tarım arazisinin modern sulama sistemiyle suyla buluşturacak olan projenin ivedilikle hayata geçmesi için çalışmalarımıza aralıksız devam ediyor. Gayretimiz ulaşım yollarını bir an önce tamamlayıp gövde kazısına başlamak içindir. Çalışmalarımızda bizlere destek olanlara teşekkür ediyoruz” dedi.

Yorum Yaz