ASAYİŞ Haber Girişi : 12 Ocak 2022 12:15

Jandarmadan Kablo Hırsızlarına Operasyon

Erzurum’da haberleşme ve nakil kablo hırsızlığı yapan 9 kişi jandarma ekiplerinin operasyonu sonucu yakalandı.

Erzurum Gündem-Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı ile koordineli olarak, Erzurum İl Jandarma Komutanlığı sorumluluk bölgesinde Haberleşme ve Nakil Kablosu Hırsızlığı, Kamu Kurum ve Kuruluşlarından Hırsızlık ve İş Yerlerinden Hırsızlık suçlarını meslek haline getiren şahısların tesp etti.

 

Şahısların yakalanmasına yönelik yapılan çalışmalarda; takiplerine altı aydır devam edilen şüphelilerin kimlik bilgileri ile kullandıkları araçlar tespit edilmiş, (6) ayrı hırsızlık olayını gerçekleştiren (9) şahıs çaldıkları malzemelerle birlikte yakalandı.

 

Hırsızlığı meslek haline getiren bu şahısların bağlantıları ve karıştıkları olayların ortaya çıkarılması amacıyla, Erzurum il ve ilçelerinde 07.01.2022 tarihinde yapılan eş zamanlı operasyonda (9) şüpheli şahıs gözaltına alındı.

 

Yapılan operasyon sonucunda (9) şüpheliye yönelik (11) ayrı adreste icra edilen arama faaliyetinde; (100 adet) 9x19 mm çapında fişek, (50 adet) 7.65x17 mm çapında fişek, 1 adet 9 mm. çapında ruhsatsız tabanca, bu tabancaya ait (1) adet şarjör ile şarjöre takılı 9 mm. çapında (5) adet dolu fişek, (1) adet ruhsatsız av tüfeği, (3) adet 12 kalibre fişek, (1) adet 120 cm sökü demiri, (28,5) kg bakır kablo, (1) adet dalgıç pompa, (8) adet sayaç, (1) adet 9 metre uzunluğunda 3x16 elektrik kablosu, (1) adet demir kesme makası, (1) adet balyoz, (2) adet tren rayı (211x11 cm), (4) adet 75x8 cm ebatında elektrik trafosu bağlantı demiri, (4) adet 80x8 cm ebatında elektrik trafosu bağlantı demiri, (120) kg. ağırlığında elektrik trafosu iç saç plakaları, 6 adet 187x165 cm ebatında demir bahçe çiti, (32) adet 250x191 cm ebatında demir bahçe çiti ve (4) adet bölgesel baz istasyonu aküsü ele geçirildiği öğrenildi.

 

Erzurum ili ve ilçelerinde değişik tarihlerde meydana gelen (8) faili meçhul Nitelikli Hırsızlık (Haberleşme ve Nakil Kablosu Hırsızlığı, Kamu Kurum ve Kuruluşlarından Hırsızlık, İş Yerinden Hırsızlık) olayı aydınlatılmış olup, şüpheli şahısların gerçekleştirmiş olduğu değerlendirilen diğer olayların da aydınlatılması için geniş kapsamlı çalışmalara devam ettiği öğrenildi. 

 

10.01.2022 tarihinde adli makamlara sevk edilen (9) şüpheliden; (4)’ü adli kontrol kararı ile serbest bırakılmış, (4) şüpheli tutuklanarak cezaevine teslim edilmiştir. (1) şüpheli ise mahkemece serbest bırakıldı.

 

Yapılan açıklamada: "Erzurum İl Jandarma Komutanlığınca, emniyet ve asayişin sağlanması ile vatandaşların can ve mal güvenliğinin korunmasına yönelik yapılan çalışmalara aralıksız devam edecektir." denildi.

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.