ERZURUM Haber Girişi : 19 Temmuz 2021 14:03

Vali Memiş: Cumhuriyet Tarihinin En Büyük Yatırımları Erzurum'a Yapıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önceki gün Erzurum’da yapımı tamamlanan eserlerin toplu açılışını gerçekleştirdi.

Erzurum Gündem-Önceki gün Cumhuriyet Caddesi'nde düzenlenen tören öncesinde vatandaşlara seslenen Erzurum Valisi Okay Memiş, Erzurum'a yapılan sağlık yatırımlarının önemi bu salgında ortaya çıktığını ifade etti.

 

Erzurum'un aynı zamanda bir turizm kenti olduğunu dile getiren Vali Okay Memiş,"Hükümetleriniz döneminde yapılan dev yatırımlar; hastaneler, sağlık merkezleri ve ikinci Tıp Fakültesi ile birlikte bugün açılışını gerçekleştireceğimiz Erzurum Şehir Hastanesi ile ilimiz, tam anlamıyla bir sağlık kenti haline gelmiştir. Bu sağlık yatırımlarının Covid-19 pandemisi ile mücadelede ne kadar önemli olduğu çok net anlaşılmıştır. Böylece bu yatırımların büyük bir öngörünün, büyük bir vizyonun sonucu olduğu da görülmüştür.Bu özellikleriyle bölgenin sağlık kenti olan İlimiz, ayrıca ülkemizin büyük bir tarım ve hayvancılık kentidir. Bugün İlimiz bir milyona yaklaşan büyükbaş hayvan varlığı ile ülkemizde ikinci sıradadır. Yem bitkisi ve hububat destekleri, soğuk süt zinciri projeleriyle çiftçilerimiz hayvancılıktan daha fazla gelir elde etmeye başlamışlardır. Erzurum aynı zamanda önemli bir turizm kentidir. Tortum Şelalesi, Narman Peri Bacalarında yapılan tesislerle on binlerce ziyaretçi ağırlamaktayız. Çifte Minareli Medrese, Ulu Camii, 3 Kümbetler, Erzurum Kalesi, Yakutiye Medresesi, Lalapaşa Camii, 1000 yıllık Türk İslam eserleri olup, medeniyetimizin adeta tapusu niteliğindedirler. Büyük desteklerinizle yapılan kayak tesisleri ile birçok ulusal ve uluslararası organizasyonlar gerçekleştirilmiş ve bu sayede her yıl bir milyondan fazla ziyaretçi ağırlayan İlimiz, dünyanın en önde gelen kış turizmi merkezlerinden biri haline gelmiştir" dedi.

 

Erzurum bir sanayi kenti olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.
 Erzurum'un eğitim ve öğretimde son yıllarda göstermiş olduğu başarıdan yanında sanayi alanında da yapılan fabrikalarla büyük bir Atılım içerisinde olduğunu ifade eden Vali Okay Memiş şöyle konuştu:  "İlimiz, eğitimde de hem nicelik hem de nitelik yönünden büyük bir atılım içerisinde olup, öğrencilerimiz hem değerler eğitimi, hem de sınavlarda gösterdikleri başarılarla adeta destan yazmaktadırlar. Yine büyük desteklerinizle yapılan bölünmüş yollar, tüneller, CAT-3 sistemine sahip havalimanı ve ayrıca Doğu Karadeniz'i Doğu Anadolu üzerinden Kafkaslar'a bağlayan ve Avrupa’nın en uzun ikinci tüneli olan Ovit Tüneli'nin açılmasıyla mevcut yol Karadeniz'i Doğu Anadolu'ya, Doğu Anadolu'dan da Orta Asya’ya bağlayan en kestirme ve en hızlı yol haline geldi. Bu büyük yatırımlar İlimizi lojistik bir merkez haline getirmiştir.  1. ve 2. Organize Sanayi Bölgesinde destekleriniz sayesinde birçok işletme ve fabrika üretime devam etmektedir. Birçok yatırımcı da fabrika inşaatlarını tamamlamak üzerelerdir. Diyebiliriz ki vermiş olduğunuz büyük destekle Erzurum bir sanayi kenti olma yolunda da emin adımlarla yürümektedir. İnşallah bu yatırımlar tamamlandığı zaman İlimiz sadece bölgesinin cazibe merkezi değil, aynı zamanda İran, Azerbaycan, Gürcistan ve Nahcivan'ın ticaret, kültür, turizm ve sanayi merkezi haline gelecektir. İnanıyoruz ki çok kısa zamanda Erzurum bu hüviyetiyle ülkemizin ekonomisine sadece hayvancılık ve tarımla değil, sanayi ve turizm sektörüyle de önemli katkılar sağlayacaktır. Cumhuriyet tarihimiz boyunca en büyük yatırımlar ve kalkınma hamleleri Zat-ı Devletlerinizin önderliğinde hayata geçirilmiş, İlimizde bu yatırımlardan fazlasıyla payını almıştır ve almaya devam etmektedir. İlimiz aynı zamanda asayiş ve diğer kolluk hizmetleri açısından Ülkemizin en güvenli illeri arasındadır.Dünyada gelişmiş ülkeler arasında hak ettiği yeri alan ve bugün bulunduğu coğrafyada bölgesel bir güç olan Ülkemiz; sadece milletimizin değil, bütün dünyadaki mağdur ve mazlum milletlerin huzur limanı ve umudu hâline Zat-ı Devletlerinizin emekleri ve “Dünya Beşten Büyüktür” düsturunuz sayesinde gelmiştir.İlimiz, tarihten gelen güçlü değerleri ile geleceğe emin adımlarla ilerlemektedir. Zat-ı Devletlerinizin yakın ilgisi ve güçlü desteği ile son yıllarda gerçekleşen ve gerçekleşmekte olan önemli yatırımlarla Erzurum, bölgesindeki merkezi konumunu güçlendirmekte ve sınırları aşmaktadır. Eğitim, Sağlık, Ulaşım, Tarım ve Hayvancılık, Sanayi, Enerji, Altyapı, Turizm, Spor vb. alanlardaki dev yatırımlar ile Erzurum geleceğe emin adımlarla yürümektedir. Sözlerime son verirken Zatı-ı Devletlerinizi İlimizde ağırlamaktan duyduğumuz memnuniyeti ve mutluluğu ifade eder, açılışını yaptığımız eserlerin hayırlı olmasını diler, Şahsım ve Erzurum halkı adına en derin saygı ve hürmetlerimi arz ederim."

 

Konuşmaların ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, eski Başbakanlardan Binali Yıldırım, İçişleri Eski Bakanı Efkan Ala, Erzurum milletvekilleri sahnede kurdela keserek yatırımların açılışını yapmıştı.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.