EKONOMİ Haber Girişi : 24 Eylül 2021 03:15

SGK İl Müdürü Durmuş: Pandemide İnşaat Sektörü Tavan Yaptı

Erzurum Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Nizamettin Durmuş, kurumun Erzurum’daki çalışmaları hakkında bilgiler aktardı.
SGK İl Müdürü Durmuş: Pandemide İnşaat Sektörü Tavan Yaptı

Erzurum Gündem- Yaklaşık 5 yıldır Erzurum Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü görevini yürüten Nizamettin Durmuş, vatandaşlarla görüşme noktasında herhangi bir sıkıntılarının bulunmadığını ve isterlerse randevuya gerek kalmadan kendisiyle görüşebileceklerini belirtti. Kurumsal olarak teknolojiye entegre olan ender kurumlardan biri olduklarını söyleyen Durmuş, internet ortamında en çok tıklanan kurumlar arasında olduklarını belirtti.

 

7326 SAYILI YAPILANDIRMA YASASINDA 30 EYLÜL SON GÜN
Erzurum Sosyal Güvenlik İl Müdürü Nizamettin Durmuş; “Türkiye’de iki kurum var, maliye vergi topluyor biz de pirim topluyoruz, dolayısıyla vatandaştan para alıyoruz bu parayla sosyal güvenlik alanındaki hizmetlerimizi tekrar vatandaşa iletmek suretiyle bu döngüyü sağlıyoruz. Ama zaman zaman gerek işverenlerimiz gerek bağ kur sigortalılarımız veya genel sağlık sigortası borçlularımız bunların bazen primleri ve borçları ödeme kabiliyetleri olmuyor, bu ödeyemediği borçlardan dolayı vatandaşlarımıza devlet babalığını gösteriyor, belli zamanlarda daha avantajlı pozisyonlarda ödeme imkânı sunuyor. 7326 sayılı yasa da bu imkânlardan biri, bu ayın sonunda yasanın müracaat süresi dolacak. Vatandaşlarda tavsiyemiz şudur, 30 Eylül son gün bu tarihe kadar müracaatlarını yapsınlar, daha sonra bir ay kadar daha bir süreleri var,  vatandaşlarımıza çağrımız şudur hiç düşünmeden başvurunuzu yapın.

 

PANDEMİ SÜRECİNDE ERZURUM’DA İŞVEREN SAYISINDA AZALMA OLMADI
Pandemi sürçesinde sigortalı sayısında veya iş yeri sayısında azalma olmadığına dikkat çeken Erzurum SGK İl Müdürü Nizamettin Durmuş: “Dünya örneklerine baktığımızda pandemiyi Türkiye iyi atlattı diyebiliriz, bu imve ile büyüme hızı ve saha göstergeleri de bunu gösteriyor. Erzurum’da işveren sayısında ve sigortalı sayısında da azalma olmadı. Biz sonuç olarak bakıyoruz yani bir iş yeri kapanmış olabilir, ama bu pandemiden olumlu etkilenen sektörlerde var. Mesela inşaat sektörü bu sene tavan yaptı. İnşaat sektörü Erzurum’da sigortalı çalışan açısından büyük bir alan, bir önceki yıla göre inşaat ruhsatı alanların sayısında yüzde 70-80 oranında bir artış oldu. Buda o sektörde sigortalı ve iş yeri sayısı açısından olumsuz bir tablomuz şuan yok. İllaki kapanan işyerleri olmuştur ama onun yanı sıra daha fazla açılanalar da oldu, bu birbirini dengeledi ve biz bu süreci saha göstergeleri açısından iyi atlattık.”

 

Söyleşinin tamamını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz. 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.