İLÇELER Haber Girişi : 18 Aralık 2020 22:00

KUDAKA'dan Kadın Girişimcilere Destek

Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı Planlama ve Programlama birimi uzmanları, Erzurum’un ilk kadın kooperatifi olan İspir Hanımeli Kadın Girişimi, Üretimi ve İşletme Kooperatifi’ne çalışma ziyareti gerçekleştirdi.

Erzurum Gündem-Bölgede katma değeri yüksek yöresel ürünlerin markalaşması ve ticari değer kazanması adına yürütülen saha ziyaretleri kapsamında, Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı Planlama ve Programlama birimi uzmanları, Erzurum’un ilk kadın kooperatifi olan İspir Hanımeli Kadın Girişimi, Üretimi ve İşletme Kooperatifi’ne çalışma ziyareti gerçekleştirdi.

 

2019 yılında İpek Merve Coşkun öncülüğünde İspir’in girişimci kadınları tarafından kurulan İspir Hanımeli Kadın Girişimi Üretimi ve İşletme Kooperatifi, ilk aşamada gözleme satışıyla faaliyetlerine başlamış, daha sonra artan talep üzerine İspir’in doğal ürünlerini kullanarak ürettikleri yöresel ürünlerin satışı ile faaliyetlerini genişletmiştir.

 

Yapmış olduğu çalışmalar ile İspir’de ve bölgede yaşayan kadınlara bir başarı hikâyesi örneği sunan kooperatif, şu anda 10 kadına istihdam imkânı sağlıyor. Bölge kadınlarını üretim ve istihdam amacı ile tek bir çatı altında bir araya getirerek örnek teşkil eden kooperatif, ulusal çapta gözden kaçmayarak Türkiye 4. Altın Marka Ödülleri’nde “Yılın Kadın Projesi” ödülüne layık görülerek bölge kadınlarına umut oldu. 

 

Kadınlar tarafından üretilen ve yer üstündeki petrol olarak tanımladıkları İspir fasulyesi, bölgeye özgü kurutulmuş reyhan, İspir balı, dut kurusu ve pekmezi, cevizli pestil ve sucuk, muska, mantı, erişte ve Erzurum su böreği gibi ürünlerin satışı hem geleneksel hem de online satış yöntemiyle gerçekleştirilmektedir.

 

İspir Kaymakamı Murat Acar ve Belediye Başkanı Ahmet Coşkun mahiyetinde KUDAKA uzmanları tarafından gerçekleştirilen ziyarette sosyal ve ekonomik hayatın temel taşı olan kadınların emeklerinin ekonomik hayata daha hızlı ve katma değeri yüksek ürünlerle sunulması için görüşmeler yapılmış ve KUDAKA destek mekanizmaları ile ilgili bilgiler verilerek bölge potansiyelinin kadın eliyle daha ileri aşamalara taşınabileceği vurgulanmıştır.

 

Çalışma ziyareti sonrası, kooperatifin ürettiği ürünlerin pazara daha hızlı sunulması için ihtiyaç duyulan soğuk hava deposunun ve yürütülen faaliyetlerin tanıtımının yapılması amacıyla planlanan tanıtım filmi çekimi işinin projelendirilmesi ve KUDAKA tarafından desteklenmesi yönünde fikir birliğine varıldı.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.