SAĞLIK Haber Girişi : 07 Ocak 2021 20:00

Kış Aylarının Vazgeçilmezi 'Keş'

Olur ilçesinin vazgeçilmez kış lezzeti Keş Dövmesi, gün yüzüne çıkıyor.

Erzurum Gündem-Erzurum'un Olur ilçesinde kış aylarının vazgeçilmez yiyeceği olan "Keş Dövmesi", gün yüzüne çıkaırlıyor. Keş Dövmesinin tanıtımı için bir dizi çalışma yapılacağı öğrenildi. İl Tarım ve Orman Müdürlüğüde, Olur ilçesinin vazgeçilmez lezzeti olan Keş dövmesinin tanıtımını yaparak, ilçenin bir lezzetinin daha gün yüzüne çıkarıldığını duyurdu.

 

KEŞ DÖVMESİ NASIL YAPILIYOR?
Keş dövmesinin yapılışı ise şöyle... Olur İlçesinde taze dut hasatından sonra Dut kazanda haşlanır ve Şırası alındıktan sonra bir Kaba dut şırası konur üzerine un ilave edilerek karıştırılarak yoğurulur. Sonra önceden kazana konan dut şırası kazanda kaynatılırken. Kaptaki yoğurulmuş un ve şıra karışımı kazana eklenerek karıştırılır ve kaynamaya başlayınca  soğuması amacıyla (pupa, herle) başka kaplara konur  ve sabah erken saatlerde yemek kaşığı ölçüsünde kalıp yapılarak temiz bezlerde kurumaya bırakılır.  Mahalli ismi olarak "KEŞ"  diye anılan ürün fırında ısıtılır bir dibeğe ceviz içi konur dövülmeye başlanır . Ve üzerine fırında ısıtılan KEŞ konarak dibekte iyice dövülür. Ceviz KEŞ' e karışır yağını verir ve Halk Arasında "KEŞ DÖVMESİ " diye anılır. Keş dövmesi adlı yemek, özel misafirlere ikram edilen çok özel bir yöresel üründür.

 

Kaynak: Sinan Aydın / Radar Haber

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.