BÖLGE Haber Girişi : 18 Ağustos 2021 23:19

Kars'ta Kerbela Şehitleri Anıldı

Peygamber efendimizin torunu Hz Hüseyin'in , Kerbela’da 72 yakınıyla birlikte susuz bırakılarak şehit edilmesinin 1381 . yıldönümü olan aşura günü, binlerce vatandaşın katılımıyla anıldı.
Kars'ta Kerbela Şehitleri Anıldı

Erzurum Gündem-Sabahın erken saatlerinde Hz. Ali Çarşı Camii önünde toplanan binlerce kişi, mersiyeler eşliğinde sine dövüp vücutlarına zincir vurarak Kars Garnizon Şehitliği‘ne kadar yürüdü.

 

Yürüyüşe siyah elbiselerle katılan kadınlar, ellerinde Kuran, Zülfikar kılıcı ve okla vurulmuş kundaktaki bebek temsillerini taşırken, beyaz, siyah ve yeşil elbiseler giyinen erkekler ise Hz. Hüseyin‘in çektiği acıyı hissetmek için vücutlarına zincirle vurdu.

 

Türk bayrağı, Atatürk ve Hazreti Ali‘nin posterlerinin de taşındığı yürüyüşe, 4 çocuk ise “Hazreti Ali Asger (A.S)” yazan sembolik bir tabutla katıldı. Yaklaşık 1 buçuk saat süren duygu dolu yürüyüş, Yeni Mahalle Asri Mezarlığı‘nda son buldu.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.