Yavi Katliamının 28. Yıl Dönümü

Yavi Katliamının 28. Yıl Dönümü
 Erzurum'un Çat ilçesine bağlı Yavi Mahallesi'nde PKK terör örgütü tarafından 28 yıl önce şehit edilen 5'i çocuk 33 kişi düzenlenen törenle anıldı. 

Erzurum Gündem-Çat ilçesine 17 kilometre uzaklıktaki Yavi Mahallesi, 25 Ekim 1993'te PKK'lı teröristlerin en vahşi sivil katliamlarından birini yaşadı. Mahalle kahvehanesinde genç ve çocukları, uzun namlulu silahlarla yaylım ateşine tutan teröristler, 5'i çocuk 33 kişiyi şehit etti. Terör örgütü PKK'nın kanlı saldırısında şehit olan 33 kişi katliamın 28'inci yılında törenle anıldı.

 

Yavi mahalesi şehitliğindeki törene Erzurum Valisi Okay Memiş, 9'uncu Kolordu Komutanı Tümgeneral Erhan Uzun, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Fevzi Polat, Çat Kaymakamı Mustafa Karali, Çat İlçe Belediye Başkanı Melik Yaşar, Palandöken İlçe Belediye Başkanı Muhammet Sunar ve vatandaşlar katıldı.

Yavi Şehitliği'nde saygı duruşu ve İstiklal Marşı'ndan sonra Kur'an-ı Kerim okundu. 1993'te PKK terör örgütünün ne kadar hain, ne kadar kalleş bir örgüt olduğunu bir kez daha gösterdiğini belirten Vali Okay Memiş, "33 suçu, günahı olmayan vatandaşımızı kahvehanede  katlettiler. O katliamı yapan terörist unsurların tamamı daha sonra devlet tarafından imha edildi. 1993 yılları, böyle olayların şiddetle geçtiği yıllardı. Müthiş bir emperyalist destek arkalarında hemen hemen her yerde eylem yapma derdindelerdi. Bu yüce millet etle tırnak olma özelliğini Elhamdülillah manevi değerlerimizden, inancımızdan dolayı hiç kaybetmedi. Ben bu ilin valisi olarak bütün Kürt ve Alevi kardeşlerimizin emrindeyim. Peki, sorunumuz kimle? Bu ülkeyi bölmek isteyen, parçalamak isteyen, zayıflatılmak isteyen bütün terör örgütleriyle… Onlara asla müsaade etmeyeceğiz, fırsat vermeyeceğiz. Bütün kardeşlerimizi vatandaşlarımızı kucaklayacağız. Her yere hizmet götürmeye gayret edeceğiz, ediyoruz da zaten" diye konuştu.

Şehit Tortumlu’yu Unutmadı
Şehitlere Allah'tan rahmet dileyen Vali Memiş, Tunceli'de devam eden Eren-7 operasyonunda PKK'lı teröristlerle çıkan çatışmada şehit olan Jandarma Uzman Çavuş Burak Tortumlu'yu hatırlatarak, "Burak kardeşimizi, pırlanta gibi çocuğumuzu Tunceli'de çatışmada şehit verdik. Babası Süleyman amca kanaatkâr bir baba, Allah sabrını artırsın. Annesi aynı şekilde gözlerinden yaş döküyor ama 'vatan sağolsun' diyor. Bu millet çok büyük bir millet. Bu millete ne kadar hizmet etsek azdır.” dedi.

 

Törenin sonunda Vali Memiş ve beraberindekiler şehit mezarlarını ziyaret ederek karanfil bıraktı. Törene katılanlar 28 yıl önce şehit olan yakınlarının mezarlarının başında dualar etti.

Yorum Yaz