Palandöken'de Kayak Sezonu Açıldı

Palandöken'de Kayak Sezonu Açıldı
Palandöken Kayak Merkezi’nde düzenlenen görkemli törenle sezon açılışı yapıldı.

Erzurum Gündem-Erzurum Valisi Okay Memiş, "Her yıl suni karlama ile kayak sezonunu 1 Aralık itibarıyla başlatıyoruz. 2 yıldır pandemi ile mücadele ediyoruz ancak bu sene aşıların da yardımıyla çok iyi bir sezon geçireceğimizi düşünüyoruz." dedi.

 

New York Times Gazetesi tarafından belirlenen dünyadaki 41 kayak merkezi arasında 18. sırada gösterilen Erzurum'daki Palandöken Kayak Merkezi'nde kış sezonu açılışı, meşaleler ve konserler eşliğinde yapıldı.

 

Uzun pistleri, kar kalitesi ve gece kayağı imkanıyla her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlayan Palandöken'de, Büyükşehir Belediyesince sezon açılışı dolayısıyla program düzenlendi.

 

Önceki haftalarda yağan kara ilave olarak suni kar püskürtülen pistlerin tamamının hazır hale getirildiği merkezde, lazer gösterisinin yanı sıra sporcular, ledli kıyafetler ve ellerinde meşalelerle kayak gösterisi yaptı. Sporcular, gösterinin ardından yanıcı maddeyle hazırlanan "Ejder 3200" ve "Palandöken" yazılarını yakarak 2021-2022 kayak sezonunu resmen açtı.

 

Mustafa Ceceli sahne aldı
Sanatçı Mustafa Ceceli'nin de sahne aldığı açılışta, Anadolu Ateşi Dans Topluluğu da gösteri yaptı.

 

Vali Okay Memiş, açılışın ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, kentte 10 gündür kayak yapıldığını, bugün ise resmi kayak sezonunu açtıklarını söyledi.

 

Palandöken'de her yıl aralık ayında sezonun başladığını anımsatan Memiş, "Biz her yıl suni karlama ile kayak sezonunu 1 Aralık itibarıyla başlatıyoruz. 2 yıldır pandemi ile mücadele ediyoruz ancak bu sene aşıların da yardımıyla çok iyi bir sezon geçireceğimizi düşünüyoruz." dedi.

 

Memiş, Palandöken'in kayak için güvenli bir merkez olduğunu belirterek, havalimanına 10 dakikalık mesafedeki merkezin bu özelliğiyle dünyada tek olduğunu dile getirdi.

 

"Kayakseverler için hazırız"
Pistlerde toplam 90 kilometre uzunluğa ulaştıklarını aktaran Memiş, şunları kaydetti: "Yeni 5 yıldızlı 3 tane daha otel bu sezon devreye girdi. Yatak kapasitesinin artmasıyla turizmde çok daha fazla canlılık olacak. Kayakseverler için hazırız. Pistlerimizin güvenliği her açıdan sağlanmış durumda. Bütün dünyayı Palandöken'e davet ediyorum. En az 4 ay sezonumuz devam edecek."

 

Yorum Yaz