DSİ Erzurum'u Su Yatırımlarıyla İhya Ediyor

DSİ Erzurum'u Su Yatırımlarıyla İhya Ediyor
DSİ Genel Müdürü Yıldız, ’Dadaşlar Diyarı Erzurum’u Su Yatırımları İle İhya Ediyoruz’

Erzurum Gündem-DSİ yatırımlarının kaynağını teşkil eden su, yaşamsal öneminin yanında tüm üretim süreçlerinin ana girdilerinden birini oluşturuyor. Ulaştığı her alanda adeta zincirleme bir reaksiyona sebep olan su, hem sektörel hem de sektörler arası hareketliliği tetikliyor. Suyun tarım ve sanayide yarattığı güçlü etki, geniş iş sahalarının doğmasına da vesile oluyor.

 

Tarım, enerji, hizmet ve çevre sektörlerinde faaliyetlerini yürütmekte olan Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü; inşa ettiği dev barajlarda depoladığı suyu başta içme, kullanma ve sanayi suyuna yönelik tesisler olmak üzere; hidroelektrik enerji üretimi, tarımsal sulama, atıksu arıtımı, taşkın kontrolü gibi çok geniş bir yelpazede mühendislik yapıları vasıtasıyla milletimizin hizmetine sunuyor.

 

Bu bağlamda ülkemizde 1954 yılından bu yana toprak ve su kaynaklarını geliştirmekle mesul olan DSİ, aralarında dünyada ilk kez uygulanan projelerin, en yüksek ve büyük barajların, en uzun sulama kanallarının ve içme suyu maksatlı tünellerin bulunduğu sayısız tesisi tamamlayarak milletimizin istifadesine sunmuş ve sunmaya da devam etmektedir.

 

Erzurum ilinde son 19 yılda yapılan ve devam eden DSİ yatırımları hakkında açıklamada bulunan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız yapmış olduğu açıklamada; “ Erzurum’umuza son 19 yılda devasa su yapıları inşa ederek aziz milletimizin istifadesine sunduk. Erzurum’un münbit topraklarını su ile buluşturmak için yatırımlarımız hız kesmeden devam etmektedir. ‘dedi.

 

Dadaşlar diyarının Sulama Projeleri Dikkat Çekiyor
Erzurum’da yapmış oldukları çalışmaların ayrıntılarına da değinen Genel Müdür Yıldız; “Özellikle modern sulama projelerimiz ülkemiz için son derece önem arz etmektedir. Son 19 yılda Erzurum’da inşa edilen 22 sulama tesisi ile 386 bin 820 dekar zirai arazinin sulamaya açıldı. Böylece Erzurum’da topraklarımızı daha bereketli hale getirdik ve çiftçilerimize yıllık 580 milyon 230 bin TL ilave zirai gelir artışı sağladık.
453 bin 960 Dekar Arazide İnşaat Çalışmaları Devam Ediyor…
Erzurum’umuz için sulamanın önemi çok büyük. Bunun için 22 adet sulama tesisi inşaatı devam ediyor. İnşaatı devam eden 22 adet sulama inşaatının tamamlanması ile toplam 453 bin 960 dekar arazinin sulanması sağlanacak olup bu sulama tesislerinin hizmete girmesiyle birlikte Erzurum zirai üretimde ülkemizin söz sahibi illerinden biri olacaktır.” dedi.

 

Erzurum’umuza 7 Baraj ve 13 Gölet Kazandırdık
Doğunun ve ülke tarımının en önemli illerinden biri olan Erzurum’da ziraatın daha da gelişmesi için son 19 yılda kente 20 adet Tesis ile 339 Milyon TL yatırım yaptıklarını vurgulayan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, “Erzurum’da son 19 yılda 7 baraj ve 13 gölet inşa ettik. 
İnşaatı Devam Eden 18 Baraj ile Erzurumlu Çiftçimiz Kalkınacak
Diğer taraftan Erzurumlu vatandaşlarımız ve çiftçilerimizin kalkınması için baraj, gölet ve sulama tesislerinin önemi çok fazla. Dolayısıyla Erzurum’un su kaynaklarını değerlendirmek için yeni barajlar inşa ediyoruz. Bu kapsamda 18 barajın yapım çalışmaları devam etmektedir.

 

Erzurum’da Taşkın Riskini Azaltıyoruz
Yıldız; “Ayrıca; Erzurum İlinde taşkın riskini azaltmak için son 19 yılda tamamlanan 301 adet taşkın koruma tesisi ile 262 yerleşim yeri ve 364 bin 980 dekar arazinin taşkın kontrolü sağlanmıştır. 11 adet taşkın koruma tesisinin de inşaat çalışmaları devam etmektedir.

 

Toplulaştırma ve Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri İle Toprağımız Daha Kıymetli
Son 19 yılda, Arazi Toplulaştırma ve Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri kapsamında Erzurum’da 5 adet iş tamamlanarak toplam 371 milyon 550 bin dekar alanda arazi toplulaştırma tescili yapılmıştır. Erzurum ilinde 46 adet yerleşim birimi, arazi toplulaştırmasından faydalanmaktadır. Toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri ile toprağımız daha kıymetli ve daha verimli olmaktadır.

 

Erzurum’un Suyu Ülkemizin Enerjisine Enerji Katıyor 
Erzurum’da son 19 yılda 28 adet Hidroelektrik Enerji (HES) Tesisi işletmeye alınarak yıllık 2341,73 GWh enerji üretimi sağlıyor, kurulu gücü 771,66 MW olan bu tesisler sayesinde milli ekonomimize katkı sunuyoruz. ’dedi.

 

DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız; “Son olarak bu projelerin yapılmasında en büyük destekçimiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’ye şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.

 

Yorum Yaz