ERZURUM Haber Girişi : 10 Kasım 2021 23:37

Gazi Mustafa Kemal Atatürk Erzurum'da Anıldı

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ebediyete intikalinin 83. yılında Erzurum’da törenlerle anıldı.

Erzurum Gündem-Atatürk’ü anma programı Havuzbaşı’nda bulunan Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulmasıyla başladı. Saatler 09:05’i gösterdiğinde sirenler eşliğinde iki dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Ardından okunan İstiklal Marşıyla bayraklar yarıya indirildi.

 

Anma törenine; Erzurum Valisi Okay Memiş, 9. Kolordu Komutanı Tümgeneral Erhan Uzun, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, askeri, mülki, idari ve yargı erkânları, kurum müdürleri ile STK’lar, şehit yakınları, gaziler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

 

Havuzbaşı'ndaki 'Çelenk Sunum Töreni' sonrası, 10 Kasım Atatürk’ü anma programı Atatürk Üniversitesi 15 Temmuz Milli İrade salonunda düzenlenen 'Anma Töreni' ile devam etti.

 

Programda günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Nurettin Topçu Sosyal Bilimler Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Muhammet Totik, “Türkiye Cumhuriyeti’nin banisi Gazi Mustafa kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 83. yılındayız. Bu vesileyle gerek Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yaşamında gerekse kurtuluş destanımızın yazılmasında bir kilometre taşı mertebesinde bulunan ve vatana çatısından baktığımız beldemiz Erzurum’da bir yandan Ata’mızın bize ve ülkemize kazandırdıklarını, emanet ettiklerini hatırlarken diğer yandan da ondan ayrılışımızın derin üzüntüsünü yüreğimizde taşıyoruz.” dedi.

 

Anma programında Türk Silahlı Kuvvetleri adına konuşma yapan Yüzbaşı Salih Ildır ise Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün askeri kişiliğini anlattı.

 

Türk Telekom Nurettin Topçu Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri tarafından okunan şiirler ve hazırlanan oratoryomun sunumu ile program sona erdi.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.