Atatürk'ün Erzurum'a Gelişi Coşkuyla Kutlandı

Erzurum Gündem-İstanbul Kapı mevkisinde bir araya gelen katılımcılar, Kolordu Komutanlığı Bölge Bandosu, Muharip Gaziler ve kentteki bazı cirit kulübü üyesi sporcularla Havuzbaşı Kent Meydanı'na yürüdü.

 

 Erzurum Valisi Okay Memiş, 9. Kolordu Komutanı Tümgeneral Erhan Uzun ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen'in, Atatürk Anıtı'na çelenk sunduğu program, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla devam etti.

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Sekmen, törende yaptığı konuşmada, bugünün, Müslüman Türk yurdu Erzurum'un, aziz vatanının bölünmez bütünlüğü uğruna en milli ve en ulvi mücadeleyi başlattığı günün yıl dönümü olduğunu belirtti.

 

Programa katılanlar daha sonra Yakutiye ilçesindeki Atatürk Evi'ni gezdi.

 

Vali Memiş de programdan sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün bundan 102 yıl önce Erzurum'a ziyaret gerçekleştirdiğini anımsatarak, şunları kaydetti: "Bu, bizim için büyük bir onur, şeref, tarihi bir yıl dönümü. Bizler, Cumhuriyet'in temellerinin atıldığı kentte yaşıyoruz. Atatürk, toplanan delegelerle birlikte burada manda ve himayenin kabul edilemeyeceğini ulusun kaderinin yine kendisi tarafından tayin edileceğini karara bağlıyor. Burada bir bağımsızlık fitili ateşleniyor. Samsun, Amasya, Erzurum ve daha sonra Sivas kongreleri yapılıyor. Bu tarihsel gerçekleri gençlerimize, yeni nesillerimize aktarmak da boynumuzun borcu. Sadece protokol ile yaptığımız tören değil, anlamını da idrak ederek yaşamamız lazım."

 

Yapılan törene, Erzurum Valisi Okay Memiş, 9. Kolordu Komutanı Tümgeneral Erhan Uzun, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, yargı üyeleri, askeri erkân ve kurum amirleri katıldı.

Yorum Yaz