ERZURUM Haber Girişi : 28 Eylül 2021 10:39

Erzurum Nefes Alacak!

Erzurum ekonomisinin adeta can simidi olan öğrenci, yaklaşık 1,5 yıl aradan sonra şehre gelmeye başladı.

Erzurum Gündem-Erzurum’da onlarca sektöre can suyu olan ve şehir ekonomisini ayakta tutan üniversite öğrencileri şehre gelmeye başladı. Vali Memiş, öğrencilerin barınacağı yurtları inceledi, üniversiteler pandemi ile ilgili tüm tedbirlerini oldu, belediyeler barınma sorununa karşı seferberlik ilan etti.

 

PİYASALAR HAREKETLENDİ
Üniversite öğrencilerinin gelmeye başlaması ile birlikte esnafı yüzü gülmeye başladı. Erzurum’da bulunan iki üniversitede 100 binden fazla öğrenci eğitim görürken, şehir esnafı da dört gözle üniversitelerin açılacağı günü bekliyor. Üniversiteleri tercih eden öğrencilerin kayıt için şehre gelmeye başlamasıyla birlikte piyasalar da hareketlendi.

 

YURTLAR HAZIR
Erzurum Valisi Okay Memiş, KYK yurtlarında incelemelerde bulundu. Erzurum’a gelecek olan üniversite öğrencilerinin yurtlarının hazır olduğunu belirten Memiş, “Özel yurtlarla beraber yurt kapasitemiz 25 bin 500. Erzurum ülkemizde yurt anlamında sıkıntı yaşamayan illerimizden birisidir. Bütün üniversite öğrencilerimizin ihtiyaç duyması halinde onları yerleştirebilecek durumdayız” dedi.

 

VALİ MEMİŞ YURTLARI İNCELEDİ
Tüm Türkiye’de olduğu gibi Erzurum’da da üniversitelerde yüz yüze eğitim başlıyor. Bu nedenle Erzurum Valisi Okay Memiş, gelen öğrencilerin kalacağı KYK yurtlarını ziyaret ederek yerinde incelemelerde bulundu. Gelecek öğrenciler için önceden hazırlık yapmaya başlayan KYK yurtları yataklı odalar, banyolar, yemekhaneler ve ders çalışma alanlarıyla beraber hazır bir şekilde öğrencileri ağırlamayı bekliyor.

 

BAŞKAN SEKMEN: ÜNİVERSİTELİ GENÇLERİMİZİN DAİMA YANINDAYIZ
Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen de, “Erzurum’da öğrenim hakkı elde eden tüm üniversiteli kardeşlerimizin daima yanındayız” dedi.

“Büyükşehir Belediyesi’nin bütün imkânları gençlere destek için teyakkuzda olacak” diyen Başkan Sekmen, “Şehrimizdeki eğitim kurumlarında öğrenim hakkı elde eden üniversiteli kardeşlerimiz için Büyükşehir Belediyemiz gerekli tüm önlemleri aldı. Sosyal tesislerimiz ve gençlik aktivasyon merkezlerimiz genç kardeşlerimiz için hazır hale getirildi. Üniversitelere kayıt için gelecek kardeşlerimizin yurtlara başvuru ve kayıt işlemleri için üzerimize düşen neyse yapacağız. Erzurum’da yurt ve konaklama sorunu yaşayan üniversiteli gençlerimiz Belediyemize başvurabilirler. Öğrenci kardeşlerimiz herhangi bir sorun yaşamaları halinde Büyükşehir Belediyemizin 444 16 25 numaralı Çağrı Merkezi ve 0546 503 13 43 - 0442 344 11 34 numaralı telefonlarını rahatlıkla arayabilirler.”

 

ÜNİVERSİTELERDE HAZIRLIKLAR TAMAM
Atatürk Üniversitesi ve Erzurum Teknik Üniversitesi uzun bir aradan sonra başlayacak yüz yüze eğitim için hazırlıklarını tamamladı. Yeni öğrencilerin katılımıyla birlikte örgün ve açık öğretim olmak üzere toplam 500 bin öğrencisiyle yeni döneme merhaba diyecek olan Atatürk Üniversitesi, uzun bir aradan sonra öğrencileriyle buluşacak olmanın heyecanını yaşıyor. Yaklaşık bir buçuk yıllık bir aranın ardından üniversitelerine kavuşacak olan öğrenciler için kampüste yapılan çalışmalarda sona gelindi.

Özellikle öğrencilerin yoğunlukta bulunduğu alanlarda hijyen çalışmalarını sürdüren, tüm binaların girişlerine dezenfeksiyon ünitesi kuran ve kampüsün tamamında pandemiye karşı önlemler alan Atatürk Üniversitesi, aynı zamanda akademik ve idari personelini güncel gelişmeler hakkında bilgilendirmeye devam ediyor.

 

Kaynak: Palandöken Gazetesi

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.