SPOR Haber Girişi : 14 Eylül 2021 01:54

Erzurum’da Ciritçiler Dertli

Türklerin yüzyıllardan beri oynadıkları ata sporu ciriti nerdeyse hiçbir destek almadan ayakta tutmaya çalışan ciritçiler Cirit’e gerekli desteğin verilmemesinden dolayı dert yanarak destek istediler.
Erzurum’da Ciritçiler Dertli

Erzurum Gündem-Türklerin Orta Asya'dan Anadolu'ya geldikleri dönemden beri oynadıkları savaş oyunu olarak bilinen ve bugün de geleneksel atlı spor olarak anılan cirit, Erzurum’da yüzyıllardır yaşatılmaya çalışılıyor.

 

Erzurum’da Osmanlı Atlı Spor Kulüp Başkanı Saim Önal, Erzurum’un Dumlu mahallesinde ata sporu ciridi kulüp ve sporcular olarak köylerde yaşattıklarını anlattı.

 

Ciritin kurallarından bahseden Önal; “Cirit iki takım arasında onanıyor, toplamda 14 at ile oynanıyor, Cirit’in kuralları çok farklı, at kesme 4 puan, rakibe ciridi isabet ettirmek 4 puan, atılan ciridi havada tutmak 2 puandır. Diğer eksi puanlar ise erken çıkış, çift çıkış, alay ihlalleri ise ceza puanlarıdır. Cirit oyununda atlara zarar vermemeye ciridi vurmamaya ciritçiler genellikle dikkat ederler.” dedi.

 

İKİ SENEDİR RESMİ MÜSABAKA YAPILMIYOR!
İki senedir pandemiden ötürü resmi müsabakaların yasaklandığını dile getiren Önal; “ Pandemiden dolayı iki yıldır resmi müsabakalar maalesef yapılmıyor. Özellikle federasyon cirite soğuk bakmaya başladı. Bilindiği üzere cirit çok masraflı bir oyun, bir atın en az Binbeşyüz liraya yakın aylık masrafı oluyor, ciritçiler bir yerden destek almadan bu masrafları cebinden karşılamak zorunda kalıyor. Önceden küçükte olsa, arpa yardımı veya giysi yardımı oluyordu maalesef artık o yardımlarda verilmiyor. Şuanda sadece Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanımız atlar için iki ton arpa yardımı ediyor.”  dedi.

 

SÖYLEŞİNİN TAMAMINI İZLEMEK İÇİN VİDEOYA TIKLAYIN.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.