TÜRKİYE Haber Girişi : 26 Ekim 2021 23:29

ERKON Danışma Kurulu Toplandı

İstanbul ve diğer illerde faaliyetlerini sürdüren Erzurum Dernek ve Federasyonlarının çatı kuruluşu olan ERKON Erzurum Konfederasyonu Danışma Kurulu ilk toplantısını yaptı. 

Erzurum Gündem-23 Ekim Cumartesi günü, Üsküdar Kandilli-Çengelköy’de bulunan İTO Vakfı tesisi Cemile Sultan Köşkü toplantı salonunda kahvaltılı programa Erkon Genel Başkanı Mustafa Bilgen’in Başkanlık yaptığı Toplantıya Danışma Kurulu üyeleri, Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, Prof. Dr. Muzaffer Gülyurt, Çevre Şehircilik Eski Bakanı İdris Güllüce, İBB Mezarlıkllar Daire Başkanı Dr.Ayhan Koç, Müsiat Yömnetim Kurulu Üyesi Ömer Karatemiz, İTO Başkan Yardımcısı Dr.İsrafil Kuralay, Emekli General Sezai Aksakallı, Hafız Karadağ, Av. Haki Baran, Yakup Köç, Av.Dursun İzci, Hamit Aldır, Beyoğlu İlçe Tarım Müdüresi Serap Öztürk, Osman Nuri Toraman, Mikail Sabikar, Esenyurt Erzurum Dernekler Federasyonu Başkanı Halil Karapınar, Aşkale Dernekler Federasyonu Başkanı Güngör Obak, Kenan Kağanaslan, Ahmet Altaş, Fuat Gedik, Musa Akın, Dr.Sadık Bayraktar, Cezayir Yılmaz, Yusuf Cebeci, Kenan Keskeler, Musa Akan, Beylikdüzü Kurucu Belediye Başkanı Vehbi Orakçı, Mustafa Akbulut, Musa Akar, Gurbetteki Erzurum gazetesi İmtiyaz sahibi Mustafa Bilgen ve Erzurum Vitrin Gazetesi İmtiyaz sahibi Tahsin Kara katıldılar.

 

GÜÇLÜ BİR LOBİYE İHTİYACIMIZ VAR
Erkon’un faaliyet ve önümüzdeki dönemde planlanan çalışmalarını anlatan Erkon Genel Başkan Mustafa Macit; İlimiz Erzurum yıllardan beri göç veriyor. Erzurum’da yatırımları yapılması ve ekonominin daha canlı hale gelmesi için güçlü bir lobi oluşturmamız gerektiğine vurgu yaptı.

Bulobinin oluşmas ise güçlü STK’lar ile mümkündür. Biz bunu gerçekleştirmek için dernekleri bir araya getirip federasyonlar kurduk. Federasyonların bir araya gelmesi ile ERKON Erzurum Konfederasyonu kuruldu. Kısa zamanda hızlı mesafe aldık. 
2019 yılı Maltepe sahil etkinlik alanında yaptığımız Erzurum tanıtım günleriyle gücümüzü ortaya koyduk. 1 milyon 200 bin kişilik katılımla rekor kırdık. Araya giren pandemi döneminde biraz gözlerden uzak olmakta Erkon olarak boş durmadık. Ramazan ayı münasebetiyle Valilikten izin alınarak yapılan resmi kampanyada 1,5 milyon gibi bir rakama ulaşarak ihtiyaç sahibi ailelere derneklerimiz aracılığıyla gıda ve nakdi yardım ulaştırdık. Yine bu eğitim yılı başında ihtiyaç sahibi birçok aileye eğitim yardımında bulunduk. Bu yardımları yaparken kurum ve kuruluşlardan yardım talebinde bulunmadık. Tamamını kendi kaynaklarımızdan karşıladık.

 

HİZMET YOLCULUĞUMUZ DEVAM EDİYOR
Önümüzdeki dönem yapacağımız projeleri planlayarak hizmet yolculuğuna çıkmış bulunuyoruz. Siz değerli danışma kuruluyla yaptığımız bu ilk yüz yüze toplantı. Sizlerin bize vereceğiniz güç ve enerji ile bizler Erkon yönetim kurulu olarak Erzurumluya yakışır bir hizmet anlayışıyla bu koca metropolde ve ülke genelinde hedeflediğimiz ve kımız olan güçlü bir lobiye kavuşacağız. Artık Erzurum’un ne siyasetçisi ne bürokratı, ne sanatçısı, sporcusu iş dünyası veya stk cemiyetleri kendisini yalnız hissetmeyecek diye açıklamalarda bulundu.

 

EYLEMDE BİRLİĞİ SAĞLAYAN KURUM OLMAYI HEDEFLEDİK
Erkon olarak sözde kurum olmaktan ziyade eylemde birliği sağlayan bir kurum olmayı hedefliyoruz. Erkon partiler üstü bir kurumdur. Erkon çatısı altında siyasete yer yok bizlerin tek partisi var oda Erzurum. Bu kurumda ırk, bölge, parti ayırımı yapmadan Erzurum sinerjisini ortaya koymaya çalışıyoruz. Değerlerimize sahip çıkacağız. Donanımlı bir kurulumuz var. Ayrıca kadın ve gençlik kurulları oluşturacağız. İllerdeki diğer federasyonları da bir araya getirip büyük bir güç ortaya koyacağız. Bu konuda sizlerden de öneriler bekliyoruz, dedi.

 

YAPACAĞIMIZ PROJELERDE BAZILARI
Önümüzdeki dönemde yapılacak çalışmalarla ilgili bilgi veren Macit, Kasımın ilk haftasında yapacağımız iki gün sürecek STK çalıştayında bu projeler için federasyon, vakıf ve dernek başkanlarımızı bilgilendirip çalışmalarımıza start veriyoruz 
Önümüzdeki Aralık ayı başında Maltepe Belediyesi etkinlik alanında yine Erzurum Günleri festivalini düzenlemek için izinlerimizi aldık. Geçen sene 1 Milyon iki yüz bin ziyaretçi geldi. Bu sene Türkiye’nin en çok ziyaretçi alan etkinliğini kazanan festival olmayı hedefliyoruz.

 

TARİHİ GERÇEKLER SÖZDE SOYKIRIM PROJESİ VE SÜRECİ
 1915 olaylarının yaşandığı bölgeyi ve bölge insanını temsilen Erzurum merkezli olarak, Türkiye`yi, Ecdadımızı suçlayan ve iham eden “SÖZDE SOYKIRIM” iddiasına olayların yaşandığı topraklardan gerekli cevaplar vererek tarihi gerçekleri ortaya çıkmak. Bu bağlamda “TARİHİ GERÇEKLER”i çok yönlü ele alarak bu güne kadar çarptırılan ve istismar edilen 2015 olaylarını doğru ve objektif olarak tespit ederek ve bu tarihi gerçekleri dünyaya duyurmak tarihe not düşmek.

 

SÖZDE SOYKIRIM iddiasını bir iftira ve Türkiye`yi dünya kamuoyunda zora sokmak için maksatlı olarak saptırılarak istismar edildiğini, esas ve gerçek yüzünü ortaya çıkarmak bu ideaların tarihi gerçekler doğrultusunda asılsız olduğunu ispat etmek ve tarihi gerçeklerin ortaya çıkması için uluslar arası sempozyum organize etmek.

 

20 Şubat 2022 tarihinde (Erzurum’dan Yanık Derede Ermeni Çetelerinin Erzurum halkını çeşitli bahanelerle toplayarak toplu katliam yaptıkları ve yaktıkları gün) Erzurum`da “Basın Toplantısı” yaparak “TARİHİ GERÇEKLER” projesi kamuoyuna durularak start verilecek. Planlı ve sistemli olarak gerekli ön çalışmalar koordine edilerek, Ermenistan başta olmak üzere diğer ülkelerden tarihçilerin katılımı ile “26 ve 27 Mart 2022 tarihlerinde Erzurum`da Uluslararası Sempozyum“ koordine edilecek. 23 Nisan 2021 tarihinde Erzurum’da, başta olayların cereyan ettiği illerin ve tüm Türkiye’deki Federasyon Konfederasyon Başkanlarının davet edilerek 5 dilde basın bildirisi yayınlanacak.

 

ERZURUM İŞ İNSANLARI VE TURİZİM FUARI DÜZENLEYECEĞİZ
ERZURUM EXPO 2022 Fuarı, Erzurumlu İş İnsanlarının iş birliği içinde olması, sağduyulu ve rekabetçi bir iş çevresinin geliştirilmesi göz önünde tutularak, vatandaşlar  ve iş adamlarının  yararına pazarlar  paylarının  daha da artırılmasının  zeminini  hazırlayacak.

 

ERZURUM İŞ İNSANLARI VE TURİZİM FUARI,              
Erzurumlu İş İnsanları`nın tanışacağı, farklı sektörlerdeki firmaların ayni çatı altında buluşacağı, fuara ilgi duyan binlerce insanın ziyaret edeceği, ticari bağlantıları kurulacağı, fiili satışların gerçekleşeceği ve yeni pazarların açılacağı bir fırsat olacaktır.

 

ERZURUM EXPO 2022 Fuarı, Erzurumlu İş İnsanlarının iş birliği içinde olması, sağduyulu ve rekabetçi bir iş çevresinin geliştirilmesi göz önünde tutularak, vatandaşlar ve iş adamlarının yararına pazarlar paylarının daha da artırılmasının zeminini hazırlayacak.

 

ERZURUM EXPO 2022 Fuarı, hem iş adamlarımızın birbirleri arasındaki iletişimini, alışverişini güçlendirecek hem de ortak projeler üretmelerini ve yeni iş birliklerinin oluşumunu hazırlayacak.

 

ERZURUM  EXPO 2022 Fuarı, Türkiye’de  bir çok sektördeki  Erzurumlu firmaların bir araya gelmesine, tanışmasına, yeni projeler ve ortak iş birlikteliklerinin oluşmasına imkan sağlayacak.

 

Söz alan kurul üyelerinden  Dr. İsrafil Kuralay; Siyasi, sosyal ve bölge kavgaları ile uğraşmayalım. Bu çatı altında küçük bir dernek ve vakıf gibi değil konfederasyon gibi çalışalım, dedi.

 

Serap Öztürk; İstanbul’a 22 derneğimiz var. Her dernek ayrı telden çalıyor. Orkestra ahengi yok. Erkon STK’ların üst kuruluşu olduğu için eylem birliğini sağlayabilir, dedi.

 

Prof. Dr Mustafa Ilıcalı; Mücadeleyi başlatan şehir Erzurum, 15 Temmuz kahramanları olan Erzurum ilk defa konfederasyonu oluyor. Erkon Erzurum kalkınmasına odaklanmalı, Erzurum 1960 yıllarda ekonomiye yön veren şehirdi bu gün 67. Sırada. Bu üzücü bir durum. Kalkınmaya ihtiyaç var ve Erkon buna yoğunlaşmalı, dedi.

 

Çevre Şehircilik eski Bakanı İdris Güllüce;
Türkiye’de STK’lardan etkin olanlar bakanlıklardan istediğini alıyor. Siyaset aslında bu baskılar karşısında acizdir. Siyaset arkadaşlar bunu devamlı yaşamaktadır. Eğer arkanda baskıcı ve ezici bir güç varsa sen o zaman siyasette güçlüsün biz Erzurumlular olarak bunu başaramadık bundan sonra bu yapı buna yoğunlaşmalı bu lobi gücünü oluşturmalıyız. İstanbul’da 400.000 Erzurumlu var. Bu gücü en güzel şekilde kullanalım ve taleplerimiz de zamanında yapalım. Haklı olduğumuz konularda bile sesimizi duyuramıyoruz.

 

Ermeniler 45 milyon kitap dağıtmış ve kamuoyu oluşturmuşlar. Bunu STK’larla yapıyorlar. Erkon’un ileri sürdüğü tarihi gerçekler projesini beni heyecanlandırdı. Bizde gerçekleri dünyaya haykırmamız lazım dedi. 


ERKON DANIŞMA KURULU 
Ahmet ALTAY    
Av. Naim GÜR    
Bünyamin TOPÇUĞLU
Celal KARAPINAR    
Cem SAĞIROĞLU    
Dr. Ayhan KOÇ    
Dr. İlhami FINDIKÇI    
Dr. İsrafil KURALAY    
Dr. Sadık BAYRAKTAR 
Dr. Selim GÖRAL    
Ergün ŞAHİN    
Fatih ÇİTİMAR    
Fatih ŞENER    
Fuat GEDİK    
Fuat KULAÇOĞLU    
Hafız KARADAĞ    
Hüseyin KARAKAYA    
Hüseyin TURAN    
KenanKESKELEN    
Kürşat KARAKAŞ    
Levent TAŞ    
Mehmet Emin YILDIRIM
Mehmet Sabri SEVEN
Musa AKAN    
Mustafa AKBULUT    
Mustafa BİLGEN    
Mümtaz YAŞA    
Nevzat ACAR    
Osman Nuri AYDIN    
Ömer KARATEMİZ    
Prof. Dr. Kenan ŞEBİN
Prof. Dr. Muzaffer GÜLYURT
Prof. Dr. Nurullah GENÇ
Savcı KAYA    
Selçuk DEMİR    
Sinan GEDİK    
Suat KAYA    
Vehbi ORAKÇI    
Yakup KÖÇ    
Yasir AĞIRMAN    
Yusuf CEBECİ    
Yüksel YENİ    
Zekayi AKSAKALLI 
Zeki KOÇ        
Zekiye ÇOMAKLI

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.