Almaz: 'Türkiye’nin En Büyük Kütüphanesi Erzurum’da!'

Erzurum Gündem- Erzurum’da 4 yıla aşkındır Kültür ve Turizm Müdürlüğü görevini yürüten Cemal Almaz, Müdürlüğün yapmış olduğu çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Erzurum’a turizm amaçlı bir takım yatırımların getirilmesi, turistlerin Erzurum’a gelmesi veya şehrin bir takım değerlerinin dışarıya yansıtılması, gelen misafirlere gösterilip öğretilmesi, Erzurum’un ağırladığı misafirlere farkındalık olarak sunulması etkinliğinin turizm olduğunu vurgulayan Almaz, yine kültür ve tarihsel varlığın ve inanç turizmine yönelik bir takım değerlerin gelen turistlere aktarılması ile de kültür ve turizmin tam bu noktada buluştuğunu ve bir bütün olduğunu, kültür alanında yapılan hizmetin turizmde sonuç verdiği ve taçlandığı söyledi. Kültür ve Turizmin hem misyon hem vizyon hem de ekonomik yönünün olduğunu belirten Cemal Almaz, Erzurum’un doğa ve kış sporları merkezi, tarih ve kültür alanı, evliyalar beldesi ve adeta açık hava müzesi olduğunu vurguladı.

 

ERZURUM TURİZMİ PANDEMİDE YÜZDE 40 ORANINDA DÜŞTÜ
Pandemi döneminde tüm Dünyada olduğu gibi Türkiye ve Erzurum’da da Turizm sektörünün dibe vurduğunu belirten Erzurum İl Kültür ve Turizm Müdürü Cemal Almaz; “2020 Yılına girerken pandemiden dolayı aşağı yukarı dibe vurdur diyebiliriz. Yalnız her yerde olduğu 2021 de toparlanma var, geçen sene yaklaşık yüzde 30-40 oranında turizm verileri düştü. Biz bu zararı en az atlatan ülkeyiz, çoğu ülkede bu sektör iflas etti, yüzlerce otel, acente kapandı, yüzlerce tesisler oldu, yüzlerce proje durduruldu.” Dedi.

 

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK KÜTÜPHANESİ ERZURUM’DA
Erzurum’da bir kütüphane seferberliği başlattıklarını dile getirerek, kent genelinde tüm ilçelerde kütüphaneler açtıklarını ve bu bağlamda kütüphanesiz ilçe bırakmadıklarını söyleyen Erzurum İl Kültür ve Turizm Müdürü Cemal Almaz; “Erzurum’da yaşam standartlarını artırmak adına bir kütüphaneler seferberliği başlattık. Aziziye, Çat, Hınıs, Karaçoban, Horasan, Tortum, Olur, Uzundere ilçelerimizde yeni kütüphaneler yaptık. Ve nihayet Erzurum’da İsmail Saip Sencer Kütüphanesi, alan itibariyle il halk kütüphanelerinin Türkiye’deki en büyüğüdür. Kültür Bakanlığı’na bağlı Türkiye’nin en Büyük İl Halk Kütüphanesi Erzurum’dadır. Kütüphanemizde 1 milyon materyal bulunmaktadır.”

 

Söyleşinin tamamını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz. 
 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.