Habur kapanırsa yeni kapı açılabilir'

28 Eylül 2017 Perşembe , 23:46
0 Yorum

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, “Habur sınır kapısı şuanda açık. Geçişlerde azalma var. Gelişmelere göre kapatılabilir ama alternatifler var. Kapatılma ihtimalide masada. Acil olarak birkaç alternatiflerimiz var yeni kapıda açılması buna dahil. Çalışıyoruz, dolayısıyla bizim tüccarımız sanayicimiz rahat olsun” diye konuştu.

 Havayoluyla Hatay’a gelen ve bir dizi ziyaretlerde bulunan Bakan Tüfenkci, saat 17.00’da incelemelerde bulunmak üzere Reyhanlı İlçesinde bulunan Cilvegözü Sınır Kapısı’na geldi. Sınır kapısında incelemelerde bulunan Bakan Bülent Tüfenkci, daha sonra basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

“Karar Ankara’da görüşmeden sonra”

Cilvegözü Sınır Kapısı’ndaki incelemenin ardından yavaşlatılmış gümrük hizmetlerini tekrardan hızlandırmak adına çalışmalar başlatacaklarını kaydeden Bakan Tüfenkci, şunları kaydetti:
“Bugün milletvekillerimizle beraber Hatay’da esnaf kardeşlerimizle bir araya geldik. Hatayımızın, bölgemiz sorunlarını birebir kendilerinden dinleme fırsatımız oldu. Esnaflara yapmış olduğumuz hizmetleri ve projeleri kendileriyle paylaştık. Bugün Hatay’a gelmişken Hatay ve Türkiye’miz için önemli olan ve Suriyeye açılan sınır kapılarımızla ikisi Hatay’da, birisi Cilvegözü diğer Yayladağı’ndaki kapımız. Bu kapıların işlerliliğini çalışmak, neler yapılabilir, yerinde görebilmek adına bugün Cilvegözü sınır kapısına geldik. Burada bildiğiniz gibi Suriye’deki koşullara bağlı olarak gümrük hizmetlerini yavaşlatmıştık. Bazı kalemlerde de durdurmuştuk güvenlik nedeniyle. Şimdi yeniden bir imkanımız oldu. Bu değerlendirme neticesini bakan arkadaşlarımız ve başbakanımızla konuşup karar vereceğiz. Cilvegözünün özellikle Türkiye’nin ihracatında Hatay’ın ve bölgenin ekonomisindeki rolünü düşündüğümüzde birkaç adım atılması gerektiğini görüyoruz ve adımları atacağız.”

 


Kaynak:
SON HABERLER
YAZARLAR
erzurumgundem.com
HASANSOFT Haber Sistemi