Erzurum'un İlçelerinde Cumhuriyet Coşkusu

29 Ekim 2017 Pazar , 17:27
0 Yorum

29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 94. yıl dönümü tüm yurtta olduğu gibi Erzurum’un ilçelerinde de coşkuyla kutlandı

Erzurum Gündem-Cumhuriyetin 94. yılı coşkuyla kutlandı 
29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 94. yıl dönümü tüm yurtta olduğu gibi Erzurum’un Pasinler ilçesinde coşkuyla kutlandı. 
29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 94. yıl dönümü törenleri ilçe kaymakamı Harun Ersin Polat’ın sabah kaymakamlık makamında tebrikleri kabul etmesiyle başladı. Tebrikler sonrası protokol üyelerine ve davetlilere kahvaltı verildi. Tören alanına geçen Kaymakam Harun Ersin Polat, Garnizon Komutanı Personel Üsteğmen Muhammet Kardeş ve Belediye Başkanı Ünsal Sertoğlu öğrencilerin ve vatandaşların bayramını kutladılar.
Günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan ilçe kaymakamı Harun Ersin Polat, "Bugün şan ve şeref dolu yüce Türk milletin işgale karşı göğsünü siper edip, istiklal mücadelesi verilişinin, yeniden devlet olma azmini gösterip, modern Cumhuriyetin kuruluşunun 94. yıl dönümüdür. Bugün cumhuriyetin ilan edildiği, egemenliğin kaynağının millete ait olduğunu ifade eden devlet sisteminin kabul edildiği gündür. Bu anlamlı günde Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere İstiklal Savaşı kahramanlarımızı ve aziz şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi minnetle anıyorum" dedi.
Polat, törene katılan öğrencilere ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz” sözünü hatırlatarak cumhuriyete sahip çıkmalarını istedi.
Kapalı spor salonunda yapılan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı törenlerinde İlçe Halk Eğitim Merkezi Folklor ekibi gösterilerinin ardından öğrenciler tarafından şiirler okundu. Okçular tarafından ok atışı gösterisi düzenlendi. Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla dereceye giren öğrencilere Kaymakam Harun Ersin Polat, Garnizon Komutanı Personel Üsteğmen Muhammet Kardeş, Pasinler Belediye Başkanı Ünsal Sertoğlu ve Cumhuriyet Savcısı Burak Kağan Yılmaz, tarafından ödüller verildi. 29 Ekim kutlama törenleri yapılan resmi geçit töreni ile son buldu.

********************************************************************

İspir'de protokol ve güvenlik güçleri horon oynayarak Cumhuriyet Bayramını kutladı
Erzurum'un İspir ilçesinde protokol ve güvenlik güçleri horon oynayarak Cumhuriyet Bayramını kutladı.
29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 94. yıl dönümü tüm yurtta olduğu gibi Erzurum’un İspir ilçesinde coşkuyla kutlandı. 
29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 94. yıl dönümü törenleri ilçe Kaymakamı Faruk Erdem’in sabah kaymakamlık makamında tebrikleri kabul etmesiyle başladı. Tören alanına geçen Kaymakam Faruk Erdem, Garnizon Komutanı Personel Astsubay Başçavuş Ertuğrul Ergün ve Belediye Başkanı Osman Çakır öğrencilerin ve vatandaşların bayramını kutladılar.
Günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan ilçe kaymakamı Faruk Erdem, "Bugün şan ve şeref dolu yüce Türk milletin işgale karşı göğsünü siper edip, istiklal mücadelesi verilişinin, yeniden devlet olma azmini gösterip, modern Cumhuriyetin kuruluşunun 94. yıl dönümüdür. Bugün cumhuriyetin ilan edildiği, egemenliğin kaynağının millete ait olduğunu ifade eden devlet sisteminin kabul edildiği gündür. Bu anlamlı günde Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere İstiklal Savaşı kahramanlarımızı ve aziz şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi minnetle anıyorum" dedi.
Erdem, törene katılan öğrencilere ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz” sözünü hatırlatarak cumhuriyete sahip çıkmalarını istedi.
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı törenlerinde İlçe Halk Eğitim Merkezi Folklor ekibi gösterilerinin ardından öğrenciler tarafından şiirler okundu. Cumhuriyet Bayramı halk oyunları ile renkli görüntüler oluştu.
Kaymakam Faruk Erdem eşliğin'de Belediye Başkanı Osman Çakır Garnizyon Komutanı ve diğer kurum amirleri eşliğinde horon oynandı.


******************************************************

Aşkale’de Cumhuriyet Bayramı coşkusu 
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Aşkale'de düzenlenen etkinliklerle coşku içerisinde kutlandı. 
Bayram etkinlikleri Hükümet Konağı önünde Atatürk Anıtına çelenklerin sunumuyla başladı. Hükümet Konağı önündeki törene ilçe Kaymakamı Mehmet Aksu, Belediye Başkanı Şenol Polat, Cumhuriyet Başsavcısı Murat Avcı, İlçe Emniyet Müdür vekili Ertürk Mutlu, İlçe Jandarma Komutanı Astsubay Başçavuş Nusret Arıkan, Milli Eğitim Müdürü Serhat Erdem, Ak Parti İlçe Başkanı A.Kerim Polat, CHP İlçe Başkanı Cafer Akbaba, MHP İlçe Başkanı Toksöz Kartal, daire amirleri ve öğrenciler katıldı.
İlçe Kaymakamı Mehmet Aksu ve Belediye Başkanı Şenol Polat'ın çelenk sunumu ile başlayan tören, saygı duruşu ve İstiklal marşının okunması ile devam etti. Daha sonra İlçe Kaymakamı Aksu, makamında tebrikleri kabul etti. Tebriklerin kabulünün ardından öğrencilerin tören alanına gelmesi ile bayram merasimine geçildi. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasında sonra İlçe Kaymakamı günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yaptı.
Öğrencilerin şiir okuması, Bar ekibi gösterisinin ardından okullar arası yapılan yarışmalarda çeşitli branşlarda dereceye giren öğrencilere hediyeler takdim edildi. Resmi geçit töreni ile etkinlikler sona erdi.


Kaynak:
SON HABERLER
YAZARLAR
erzurumgundem.com
HASANSOFT Haber Sistemi