Erzurum'da 'Eğitim'de Engel Var' iddiası

4 Ekim 2016 Salı , 23:10
0 Yorum

Aile ve Sosyal Politikalar Erzurum İl Müdürlüğü Erişilebilirlik ve Ulaşılabilirlik Komisyon Üyesi İslam Meral, Erzurum İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne adeta ateş püskürdü. İlköğretimden, liseye kadar, Erzurum’da bulunan onlarca okulun engellilere uygun dizayn edilmediğine dikkat çeken Meral, eğitimde ulaşılabilirlik ve erişim engeli bulunduğunu iddia etti.

Erzurum Gündem-Aile ve Sosyal Politikalar Erzurum İl Müdürlüğü Erişilebilirlik ve Ulaşılabilirlik Komisyon Üyesi İslam Meral, Erzurum İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne adeta ateş püskürdü. İlköğretimden, liseye kadar, Erzurum’da bulunan onlarca okulun engellilere uygun dizayn edilmediğine dikkat çeken Meral, eğitimde ulaşılabilirlik ve erişim engeli bulunduğunu iddia etti.

Aile ve Sosyal Politikalar Erzurum İl Müdürlüğü Erişilebilirlik ve Ulaşılabilirlik Komisyon Üyesi ve aynı zamanda Dünya Engelliler Gelişim Derneği Genel Başkanı İslam Meral, Erzurum’da ki okulların engelli öğrencilere uygun olmadığını belirterek, okullarda bulunan erişim ve ulaşılabilirlik eksikliklerinin giderilmesini istedi. Engellilerin sesi olan bir STK olarak bu işin peşini bırakmayacağını aktaran Meral, Erzurum’da ki bürokratları göreve davet etti. Engelli öğrencilerin okula giriş ve çıkışlarda büyük sıkıntı çektiklerini anlatan Meral, özellikle rampa, asansör ve diğer erişim imkânlarının okullarda bulunmadığını dile getirdi. Bu eksikliklerin bir an önce giderilmesi gerektiğini belirten Meral, “Erzurum’da ki okullarımızın yüzde doksanı ne yazık ki engelli öğrencilerimize uygun değil. Bu okullarda ne rampa, ne asansör, ne de erişilebilirlik materyalleri var. Her şeyimiz noksan yani. Bir de başımızda “sağlam öğrencilere yaptık, engelli öğrenciler kaldı” diyen bir İl Milli Eğitim Müdürü var. Bu zihniyet ile bir yere varamayız. Engellileri yok saymak kimsenin haddi değil. Her insan bir engelli adayıdır bunu unutmayalım. Köşeyi döndün araba çarptı sakat kaldın ne olacak. Ne oldum değil ne olacağım demeli. Ben Aile ve Sosyal Politikalar Erzurum İl Müdürlüğü Erişilebilirlik ve Ulaşılabilirlik Komisyon Üyesi ve aynı zamanda Dünya Engelliler Gelişim Derneği Genel Başkanı olarak bu okullardaki erişim ve ulaşılabilirlik eksiklerini çok iyi biliyorum. Benim engelli öğrencim gelecek merdivenlerden çıkamayacak okula giremeyecek bende susacağım. Böyle bir şey mümkün değil. Tüm bürokratlarımıza, siyasilerimize, vekillerimize, bakanlarımıza sesleniyorum. Bizi yok saymayın, Erzurum eğitiminde engel var. Bu engelleri kaldırın, öğrenciler, aileler mağdur durumda. Sesimizi duyun” diye konuştu.

Kaynak: ErzurumTakip.com


Kaynak:
SON HABERLER
YAZARLAR
erzurumgundem.com
HASANSOFT Haber Sistemi