Erzurum’da Karne Heyecanı

20 Ocak 2017 Cuma , 19:59
0 Yorum

Erzurum’da 2016-2017 eğitim-öğretim yılının ilk döneminde yaklaşık 166 bin öğrenci karne heyecanı yaşadı. Karne heyecanının yaşandığı Şehit Murat Ellik İlkokulu’nda okuyan minik öğrenciler, karnelerini Vali Azizoğlu’nun elinden aldılar.

Erzurum Gündem-Öğrencilerin merakla beklediği yarıyıl tatili başladı. Erzurum genelindeki İlk ve ortaöğretimde öğrenim gören 165 bin 621 öğrenci karnelerini alarak büyük bir heyecan yaşadı. Karne heyecanının yaşandığı Şehit Murat Ellik İlkokulu’nda eğitim-öğretim yılının ilk yarısının sona ermesi nedeniyle karne töreni düzenlendi. Törene; Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Palandöken Kaymakamı Mehmet Yavuz, Milli Eğitim Müdürü Ercan Yıldız ile öğrencilerin velileri katıldı. Karnelerini dağıttığı öğrencilere tatilde okumaları için kitap hediye eden Vali Seyfettin Azizoğlu, öğrencilerden kış sporları yapmaları tavsiyesinde bulundu.
Erzurum açısından ilk yarıyıl döneminin güzel ve verimli bir şekilde geçtiğini belirten Vali Azizoğlu, “Öğrencilerimizi tebrik ediyorum. Yaşadığımız tüm iklimsel zorluklara rağmen çocuklarımız asla okuma sevgisinden ve okul sevgisinden vazgeçmediler. Tüm zorluklara göğüs gererek yeni bir şey daha öğrenebilirim amacıyla sabah saatlerinde hava soğukta olsa karda yağsa okullarında oldular. Öğrencilerimizin bu çektikleri zorluklarında yanlarında olan eğitim camiamızı da kutluyorum. Onlarda sabah erken saatlerinde gelen çocuklarımız üşümesin eğitimlerini en iyi şekilde alabilsin diye var güçleriyle çalıştılar” açıklamalarında bulundu.
Öğrencilere tatil için tavsiyelerde bulunan Vali Seyfettin Azizoğlu, “Erzurum Anadolu’nun önemli kış sporları merkezlerinden biri. Öğrencilerimize tavsiyem de yaşadıkları şehrin kıymetini bilmeleri ve bu yarıyıl tatilini kış sporları yaparak geçirmeli. Öğrencinin karnesinde zayıfta olur pekiyi de olur. Hepimizin karnelerinde iyi notlarda olmuştur kötü notlarda. Bunlar gelip geçici şeylerdir. Anne babalar çocukların karnesinde notu düşük diye çocukları üzmesinler bir alanda ilgisi olmayan öğrencimizin başka alanda becerisi diğer arkadaşlarından fazla olabilir. Bütün mesele çocuklarımızın başarılı olduğu alanları tespit edip onları o alana göre motive etmektir” dedi.

Karneler Karbeyaz'dan
Avrupa’nın önemli kış sporları merkezlerinden olan Erzurum’un ev sahipliğinde düzenlenecek EYOF 2017 Erzurum kapsamında başlatılan “Şampiyon Ol” projesine sürat pateni branşında ilk başvuruyu Ayşe Burçe Çetin yaptı. 
Projeye ilk başvurusunu yapan geleceğin şampiyonu Çetin’e plaketini Proje Koordinatörü İrfan Kurudirek verdi. Proje kapsamında 9 branş için 920 şampiyon adayının olduğunu belirten Kurudirek, ”Gençlik ve Spor Bakanlığının desteğiyle başlattığımız projemizde bizim hedefimiz EYOF şampiyonlarını izleyecek çocuklarımızı geleceğin şampiyonu yapmak. 2011'de yine kentimizde organize ettiğimiz 25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları'nda tribünde şampiyonları heves ile izleyen çocuklar büyüdü, EYOF'ta şampiyon olmak için ter dökecek. Şimdiki hedefimiz ise EYOF şampiyonlarını izleyecek çocuklarımızı geleceğin şampiyonu yapmak. Devletimizin şehrimize çok büyük bir kış sporları yatırımı var. ‘Senin şehrin, senin tesisin, şampiyon ol!’ sloganı ile yola çıktık inşallah şehrimiz şampiyonlar şehri olarak anılacak” diye konuştu.
Karnesini maskot Karbeyaz’ın elinden alan ilk aday Ayşe Burçe Çetin, gelecekte şampiyon olmak için çok çalışacağını ifade etti.

Erzurum'da Ziller Yarıyıl Tatili İçin Çaldı
2016-2017 Eğitim-Öğretim yılının ilk dönemi bugün sona ererken yarıyıl tatili de başladı. Öğrenciler bir taraftan karne alacak olmanın diğer yandan ise tatile girmenin sevincini birlikte yaşadı. 
2016- 2017 Eğitim - Öğretim yılının ilk döneminin sona ermesi nedeniyle Oltu Yasin Haşimoğlu İlkokulunda bir karne töreni düzenlendi. Oltu Kaymakamı Şenol Turan ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Ömer Zengin’in katıldığı törene öğrenci velileri de yoğun ilgi gösterdi.

Kaymakam Turan öğrencilere karnelerini verirken yarıyıl tatilini gerek dinlenerek gerekse kitap okuyarak geçirmeleri tavsiyesinde bulundu.
Velilere de seslenen İlçe Kaymakamı Şenol Turan, “Çocuklarınızın karnesinde düşük notlar olsa bile tatilde dinlenmesine ve eğlenmesine izin vermelisiniz. Başarısız olduğu dersleri sürekli çocuğunuza hatırlatıp, tatilden mahrum edip, onların keyif alacağı zamanı zehir etmemelisiniz. Bunun yerine çocuğunuzla birlikte fazla sıkmadan başarısını arttırmak için bir çalışma programı hazırlayabilirsiniz. Çocuğun gelişimsel durumuna göre tatilde olduğunu göz önünde tutarak oyun oynamasına müsaade etmelisiniz. Unutmayın ki öğrenme sadece masa başında soru çözerek olmaz. Çocuklar oyun oynayarak da öğrenebilirler. Bu nedenle; çocuğunuza oynayarak öğreneceği etkinlikler seçebilirsiniz." diye konuştu.
Yasin Haşimoğlu İlkokulu Müdürü Lokman Yıldırım ise öğrencilere yönelik uyarılarda bulunarak “Okullara verilen bu arada kendinizle girişeceğiniz bir iç muhasebeyle, yeni bir başlangıç yapma şansını yakalayacaksınız. Bu sayede ikinci döneme daha dinamik başlayacak ve gelecekteki hedefleriniz için daha azimli ve kararlı olacaksınız. Buna inancım tamdır” dedi.
Yıldırım yaptığı değerlendirmede; “Elbette bir insan üç beş rakamla ölçülemeyecek bir değerdir; ancak alacağınız karneler, sizin emeklerinize biçilmiş birer karşılıktır. İşte bu sayede kendinizi değerlendirecek ve geleceğinizi daha güzel bir şekilde inşa edeceksiniz. Şunu da belirtmek gerekir ki; notlarınız ne olursa olsun hepiniz bizim için ayrı birer değersiniz.” şeklinde konuştu.
Bu arada düzenlenen karne töreninde öğrenciler tarafından okunan şiir ve hikâyelerin ardından okul bünyesinde düzenlenen Değerler Eğitimi Yarışmasında dereceye giren, okul birincisi ve sınıflar bazında ilk dönem en çok kitap okuyan öğrencilere ödülleri verildi.


Kaynak:
SON HABERLER
YAZARLAR
erzurumgundem.com
HASANSOFT Haber Sistemi