ERAKDAY'dan Kudüs tepkisi

8 Aralık 2017 Cuma , 22:10
0 Yorum

Erzurum’un kadın sivil toplum kuruluşlarından ERAKDAY, Amerika Birleşik Devletleri’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasını tarihi bir hata olarak kınadı.

Erzurum Gündem-Erzurum Aktif İş Kadınları Dostluk Ve Dayanışma Derneği (ERAKDAY) Başkanı Hülya Saltuklu, Amerika Birleşik Devletleri’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasını tarihi bir hata olarak telin etti.
ERAKDAY Başkanı Saltuklu, yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Kudüs üç ilahi dinin ortak değeridir. Kudüs kenti Türk ve Müslüman devletler tarafından 1400 yılı aşkın süre yönetildiği dönemde kentin kutsallığına gösterilen hoşgörü unutulmamalıdır. Yahudiler, Hıristiyan Roma’yı yakan Neron’u ve Makedonyalı Büyük İskender’i Filistin’e getirerek efsanelerinde Yahudileştirdiler. Bugün de ABD Başkanı Trump Yahudilerin efsanesinde değil, gerçekte onların gözünde Yahudileşen üçüncü devlet başkanıdır. Neron sadece Roma’yı yakmıştı. Trump ise bütün dünyanın gözüne bakarak ve onun sağduyu sesine kulak vermeden İsrail’in başkenti Kudüs’ü tanımasıyla dünya barışını ateşe verdi. Belki de İsrail, bu çabayı göz ardı etmeden efsanelerde değil gerçekte Kudüs’te Trump’a bir mezar yeri verebilir. Ancak Trump kendine Kudüs’te bir mezar yeri bulabilir ancak insanlığın kalbinde o sevgi ve saygıyı bulmayacağı kesindir. Sağduyu sahibi Amerika Birleşik Devleti vatandaşları bu yanlış adıma inşallah karşı çıkarlar. Bütün kalbimizle yapılan tarihi bu hatayı derneğimiz adına kınıyorum” dedi.


Kaynak:
SON HABERLER
YAZARLAR
erzurumgundem.com
HASANSOFT Haber Sistemi